ayrac
ayrac
Beykoz Otağtepe'de Muhteşem İstanbul Boğazı
  • 4 Points
Beykoz Kavacık-Kanlıca Otağtepe'de bulunan Fatih Korusu TEMA Vehbi KOÇ Doğa Kültür Merkezi'nden kışın muhteşem İstanbul Boğazı Manzarası'nın görüntüsü (English: A view of wonder Istanbul Bosphorus landscape in winter from the Fatih Korusu TEMA Vehbi KOÇ Nature Culture Center in Kanlıca, Beykoz District of Istanbul).

Otağtepe'de Kanlıca’nın tarihsel mekânlarından birisidir Fatih Korusu aynı zamanda. Türkler İstanbul'u ilk kuşattığında Sultan Yıldırım Bayezid'in boğazın tepesinde otağ kurduğu yer Otağtepe olarak adlandırılmış ve zamanla semtin ismi ile özdeşleşmiş. Yüzyıllar boyunca sakin ve dinlenlenme mekanı olarak bilinen Otağtepe, 2000 yılında Fatih Korusu Tema Doğa Kültür Merkezi'nin açılmasıyla çehre değiştirmiş. Koç Holding Başkanı Rahmi Koç, TEMA Vakfı Başkanı Hayrettin Karaca ve dönemin İstanbul Valisi Erol Çakır'ın katkılarıyla 152 bin metrekarelik alanda oluşturulan TEMA-Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi, İstanbul Boğazı'nın en güzel manzaralarının izlendiği parklardan birisidir. İlk açılışta Park alanına bölgenin doğal ekolojisine uygun 136 tür bitki dikilmiştir. Ancak asırlardır İstanbul'u süslemiş ağaç ve çiçek türlerinden erguvan ağacı, gülibrişim, ıhlamur, at kestaneleri, manolya ve lale gibi 15 bin 300 bitki türüne göre bu sayı oldukça düşüktür. Yaklaşık ikimilyon üçyüzbin marka, iki yılda tamamlanarak İstanbul Halkı'nın hizmetine sunulan Doğa Kültür Merkezi sevgililer için de ideal bir mekandır.

Fatih Korusu TEMA Vehbi KOÇ Doğa Kültür Merkezi'ne Üsküdar'dan 15M, Kadıköy'den 14M nolu İ.E.T.T. otobüslerine binilerek ulaşılabilir. Otobüsle Anadolu Yakası yalı boyunca Çayırbaşı, Beylerbeyi, Çengelköy, Vaniköy, Kuleli Askeri Lisesi, Kandilli durakları geçildikten sonra Göztepe'den sonra otobüs şoförüne veya bilen bir kişiyey sorulması tavsiye olunur. Hava ve yol şartları uygun ise, Üsküdar'dan yaklaşık 40 dk, Kadıköy'den ise yaklaşık 1 saatte ulaşılması mümkündür. Otağtepe Durağı'ndan inildikten sonra Otağtepe Cafe'nin karşısındaki yan yoldan yukarı çıkılarak Doğa Kültür Merkezi'ne yaya 10 dakikada varılabilir.
RECENT CRITIQUES and COMMENTS
Loading...

COPYRIGHT OWNER © 2011 All Rights Reserved
ayhancakar ayhancakar
Profile
ARTWORKS
Photographics:** 1088 Artworks
Total Points: 1662 Points
Bir Zamanlar Sadabad
Chicago Tribune Tower and Wrigley Building
The Bursa Silk Bazaar-KOZA HAN
Vltava River
The Forest Fairy and Kids at Grant Park
Bursa'da Zaman-Ahmet Hamdi Tanpınar
Zeynep Sultan Camii ve Haziresi
Restorasyon Sonrası Fatih Camii
MASTERS OF ART - Artwork Details
Album Name: Nature and Art
Categories: PHOTOGRAPHY
Monochromatic Photos
Sepia
Resolution: 1600 x 1071
Dosya Boyutu: 2 Mb
Release Date: 19.02.2012 05:30
Country: TURKEY
Comments: 1
Views: 5
Favorites: 1 Art Lovers added this
29th October Republic Festival
Kerbela Olayı
Yavuz Selim Inside
Hamsi Festival
Kuleli Military High School
İçerden Aya İrini Kilisesi
Mourning of Karbala Battle
Imperial Harem Inside
Sunset Inciburnu
Old Istanbul Still Beautiful
Beykoz
Karanlıktaki ışık

© 2008 Interface Design ~Foxnet Pro Solutions~ All rights reserved and their responsibilities of Artworks concerning to Photograph, Graphic and any other material to Owners. No part of all artworks can be reproduced, photocopied or transmitted electronically or in any form or by any means without permission of the copyright owner. It is a guilt according to Law No:5846 on Intellectual and Artistic Works and Other International Laws. The best screen solubility for this site is 1024x685 (32 bit), IE 8+ and Firefox 3.0+ Copy Right 2010 All Right Reserved /SUGRAPHIC.COM-Masters of Art/